loading

Koronavirüs Aşısı Gerçekten Bulundu mu?


Hepimizin evlere kapandığı bu zamanlarda herkesin merak ettiği ‘koronavirüs aşısı bulundu mu?’ Sorusu akıllara gelirken bir yandan da ‘yan etkileri neler?’ sorusu akıllardan çıkmıyor. Bizde bu bloğumuzda size koronavirüs aşısı ve yan etkileri hakkında en güncel gelişmeleri derleyip paylaşacağız. Bugüne kadar yaklaşık 76.413.518 kişinin covid19 testi pozitif çıkarken 1.688.361 kişi ise hayatını kaybetmişken umarız ki yakın zamanda bu hastalığa dur diyebiliriz.


Dünya da bilim adamlarının üzerinde çalıştığı koronavirüs aşısında yeni yıl hediyesi gibi haberler almaya başladık. Bu haberlerden biri de Pfizer ile ortak bir çalışma yürüten BionTech’ten geliyor. BionTech sahibi Türk bilim adamı Uğur Şahin koronavirüs aşısında başarıyı yakaladıklarını ve 3.klinik testlerden %95 etkili olarak geçtiğini ve ciddi yan etkilerinin bulunmadığını açıklamıştı


Asıl sevindirici haber ise Pfizer den geliyor. Pfizer 2020 bitmeden 50 milyon kişiye yetecek kadar aşıyı üreteceklerini ve bu sayının 2021’de 1 milyar 300 milyon doz aşıya çıkaracaklarını duyurdu. Böylece bu güzel haberler Koronavirüsün çıkışının yıl dönümüne denk gelmiş oldu.


Yan Etkileri Neler?


Dünyamızı ele geçiren koranavirüse karşı geliştirilen aşılar belli testler ve yetkili kurumların da onayı ile dağıtım aşamasına geçti. Peki bu aşıların yan etkileri neler, salgın sona erecek mi gibi sorulara ilgi artmış durumda. Yaklaşık 40 bin gönüllüde yapılan koronavirüs aşısının hafif yan etkileri olduğu belirtildi.


Yan etkiler ile bildiklerimiz ise şu şekilde:

Aşılanan gönüllülerin %80’i aşılanan bölgede sadece ağrı hissederken birçoğunda yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, kas ağrısı gibi belirtiler gözlemlenirken bazı gönüllülerde ise lenf düğümlerinin geçici olarak şiştiği görüldü. Şimdilik görülen yan etkiler genç bireylerde daha sık ve yoğun rastlanıldı.


Fütag Blog

aşıcovid19futagkoronapfizeruğur şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir