loading

YAPAY ZEKA VE VAROLUŞ


Gelecek zamanda bizi bizden daha iyi tanıyan, yaptığımız her şeyi bizden daha iyi yapan ve bize yapacak hiçbir şey bırakmayan yapay zekânın varoluşumuzu ne denli tehdit altında bıraktığını düşündünüz mü hiç?

Yapay zekânın var olması yaşamımızı birçok noktada kolaylaştırıcı kılmakla beraber aynı zamanda insanı pasifize etmektedir. Yaşamımızda çok cazip fakat aynı zamanda yıkıcı bir etki bırakmaktadır.

Yapay zekâ teknik olarak bizi alt etmeye doğru bir yol izlerken insan varlığının anlamı ise paramparça olup evrenin dört bir yanına dağılmakta. İnsana geriye kalan tek şey ise onu yorabilecek tüm işleri silikon zekâya yükleyip aynı zamanda silikon zekâda bulunmayan duygularla baş başa kalmak.

İnsanoğlu doğal seçilimle birçok yetkinlikleri elde etmiştir. Doğada zorlandıkça gelişmiştir. Yapay zekâ ile insan bedeni eskisi kadar zorlanmamakta fakat bu da zamanla insan bedeninin yetkinliklerini kaybetmesine ve azalmasına neden olmaktadır. Yapay zekânın üstümüzdeki bir başka tahribatı ise insanoğlunun bilişsel sürece yabancılaşmaya başlamasıdır. Belirli girdilerinin hesap sürecine ve onun çıktısına insan tam anlamıyla müdahil olamamakta. Bu da insanı bilginin ya da sonucun üretimine yabancılaştırmakta.

Elon Musk’ın da dediği gibi “Yapay zekânın kendilerinden daha akıllı olabileceğini düşünmeyen insanlar, zannettiklerinden daha aptallar. ”Yapay zekâ insanoğlunun kendi elleriyle ürettiği, insan faaliyetlerini yerine getirdiği bir teknolojik araç olmakla beraber aynı zamanda kafasına dayadığı bir silah da diyebiliriz. Örneğin Japonya’da robot garsonların işe başlamasıyla beraber artık garsonluk mesleğine yavaş yavaş elveda diyebiliriz. Tam olarak yapay zekâ insanı bu noktada pasifize etmektedir. İnsan gücüne dayanan meslekler zamanla yok olmakta ve inşaların sosyoekonomik durumlarını da ekarte etmektedir.

Fütag Blog

elon muskfutagrobotteknolojiyapay zeka

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir